• +420 735 774 488‎‎‏‏‎ ‎‏‏‎ ‎ Všední dny od 8:00 do 17:00

Jak správně pečovat o zlaté šperky?

od Filip Salamon dne 20-04-2021 11:40

Zlaté šperky ohromují svou krásou, třpytem a leskem. Jenže, aby vám dlouho vydržely, vyžadují adekvátní a řádnou péči. Často lidé nosí své oblíbené zlaté šperky roky i desítky let, a za tu dobu zlato jednoduše zčerná či ztratí svůj půvab. Jak by tedy měla taková správná starost o šperky vypadat? Jak často byste měli své zlaté šperky čistit? Jaké prostředky se na zlaté šperky hodí? Jak si poradit se zčernalými zlatými šperky? A jak udržet krásu a lesk zlatých šperků co nejdéle?

 

Myslete na prevenci, kdy je vhodné šperky nenosit

V prvé řadě je potřeba se o zlaté šperky řádně starat a nosit je jen na ty příležitosti, ke kterým jsou určeny. Zlaté šperky byste tedy měli odkládat při sportu, náročnější manuální práci i při manipulaci s chemií. Nejhorší je práce s agresivními čistícími prostředky bez rukavic či ochranných prostředků. Podobně zlatým šperkům škodí i některá běžná kosmetika, zejména parfémy či laky na vlasy.

Šperky byste měli doma nechat také tehdy, pokud jdete do bazénu. Chlór totiž jejich kráse zaručeně nesvědčí. Ozdoby si stejně tak neberte do sprchy, s prstýnky si nemyjte ruce. Opět jde především o vliv různé kosmetiky. U prstýnků navíc hrozí jejich vyklouznutí z prstu do umyvadla.

 

Některé šperky se nehodí na každodenní nošení

Myslete také na to, že některé šperky vůbec nejsou určeny pro časté či dokonce každodenní nošení. Bohatě zdobené náhrdelníky, velké ozdobné náušnice s drahými kameny či masivní prsteny. To všechno jsou šperky určené jen pro výjimečné situace.

Rovněž si je neberte na exponovaná místa, kde se soustředí více lidí. Platí to především pro šperky s drahými kameny, které by se mohly snadno uvolnit. Zvláště citlivý kámen na poškození je smaragd.

Šperky sundávejte i na noc, zejména pak tenké řetízky či náramky, které byste si mohli ve spánku přetrhnout. Preventivně je pak vhodné šperky po každém sundání očistit od potu a dalších nečistot, které na nich během dne ulpěly.

 

Jak se o šperky správně starat?

A čím tedy šperky vyčistit? Jaké prostředky můžete na zlaté šperky použít? Zcela nevhodné jsou jakékoli abrazivní přípravky. Rozhodně zapomeňte na nejrůznější laické rady, jako je čištění šperků zubní pastou nebo jedlou sodou. Tím si svůj milovaný šperk akorát tak zničíte. Co se týče chemických látek, používat byste měli nejlépe jen ty prostředky, které jsou pro zlaté šperky přímo určeny.

Nejjednodušší je použít k čištění šperků čistý měkký hadřík, kterým je každý den otřete. Stačí vám i bavlněný hadřík, případně si můžete koupit i speciální hadřík na šperky, který je napuštěný čistícím roztokem. Pokud je šperk znečištěný více, můžete k jeho očistě použít běžné mýdlo, případně odmašťovací prostředek.

 

Objednejte si vhodný prostředek u nás

Žádný vhodný prostředek pro čištění šperků po ruce aktuálně nemáte? Širokou nabídku čisticích přípravků a hadříků najdete také u nás na webu.

Pokud si sami doma s nečistotami na svým špercích neporadíte a váš šperk rozhodně nevypadá jako nový, nezoufejte. Profesionální čištění zvládnou i naši mistři zlatníci. Poradí si tu i se šperkem, který je zvláště zašlý. K čištění se používá laser nebo ultrazvuk. Stačí nám znečištěný šperk donést na některou z našich poboček, anebo zaslat kurýrem.

NAPSAT KOMENTÁŘ

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny